Akreditasyon konusunda kurumları bilgilendiren İLAD Çalıştayı


İLAD İletişim Araştırmaları Derneği’nin, iletişim eğitimi için dış değerlendirme kuruluşu olarak tescil belgesi almasından sonra, akreditasyon için kurum temsilcilerini bilgilendirdiği  1. Kurum Eğitim Çalıştayı İstanbul'da düzenlendi.


İLEDAK üyesi ve İLAD Ölçütler Komitesi Başkanı Prof. Dr. Süleyman İrvan, katılımcı akademisyenlere akreditasyon süreçlerinin nasıl işleyeceğini anlattı. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere 4 oturumda gerçekleşen çalıştayda,  İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz de akreditasyon sürecinin önemine değindi ve İletişim Fakülteleri'nde yaratacağı farklılıkları anlattı.


İletişim Fakültelerinden lisans programlarının akreditasyon sorumluları süreç ile ilgili bilgi aldılar.

İLEDAK web sitesinde yer alan başvuru formunu doldurarak akreditasyon sürecini başlatmak isteyen lisans düzeyindeki iletişim programları 30 Mart’a kadar  başvuru formlarını ilad@ilad.org.tr adresine ulaştıracaklar. Özdeğerlendirme raporlarını ise bu yılın ağustos ayı sonuna kadar hazırlayarak İLEDAK’a ulaştıracaklar.

Soru-cevap olarak devam eden çalıştayda katılımcılar, iletişim alanı ve program ölçütleri, akreditasyon süreci, özdeğerlendirme raporu hazırlama ve etik kurallar konularında İLAD süreçleri konusunda bilgi edindiler.  Çalıştay sonunda katılımcılara İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz tarafından sertifikaları verildi.

Doç. Dr. Aslı Yağmurlu Dara (Ankara Üniv.)


Doç. Dr. Besim Yıldırım (Atatürk Üniv.)


Prof. Dr. Çisil Sohodol Bir (Bahçeşehir Üniv.)


Prof. Dr. İdil Karademirlidağ Suher (Bahçeşehir Üniv.)


Doç. Dr. Vahit İlhan (Erciyes Üniv.)


Doç. Dr. Elgiz Yılmaz Altuntaş (Galatasaray Üniv.)


Doç. Dr. Nebahat A. Çomak (Galatasaray Üniv.)


Doç. Dr. Fuat Ustakara (Gaziantep Üniv.)


Doç. Dr. And Algül (İstanbul Aydın Üniv.)


Yrd. Doç. Dr. Uğur C. Panayırcı (İstanbul Şehir Üniv.)


Doç. Dr. Ayda İnanç (Sakarya Üniv.)


Yrd. Doç. Dr. Tuba Çevik Ergin (Sakarya Üniv)


Prof. Dr. Süleyman İrvan


Dursun Güleryüz

İLAD İletişim Araştırmaları Derneği, iletişim programlarının akreditasyonu konusunda Yükseköğretim Kalite Kurulunun verdiği Kalite Değerlendirme Tescil Belgesi sahibi ulusal bir kalite güvence kuruluşudur.