İLAD Danışma Kurulu sektör temsilcileri ile toplandı


Gazetecilik ile Radyo Televizyon Sinema sektöründen kurumların temsilcileri ile 7 Haziran 2024 cuma günü yapılan toplantıda, ölçütlerde yapılması önerilen güncellemeler ve sektörlerdeki gelişmeler tartışıldı


İLAD Danışma Kurulu Gazetecilik ile Radyo Televizyon Sinema sektöründen kurumların temsilcileri ile toplandı. İLAD ve İLEDAK yöneticileri ile İLAD Ölçütler Komisyonu başkanı ve İLAD Danışma Kurulu koordinatörünün katıldığı toplantıda, Gazetecilik ile Radyo Televizyon ve sinema ile ilgili İLAD ölçütleri değerlendirildi, yeni güncellemeler önerildi. Yapay zeka ile öne çıkan gelişmeler tartışıldı.  Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan iletişimde etik değerlerin önemi ve iletişim eğitiminde daha kapsamlı ele alınması üzerinde duruldu.

 

TGC Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, EGD Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Recep Erçin, TESİYAP Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Birliği Genel Sekreteri Burhan Gün, RATEM Radyo Televizyon Yapımcıları Meslek Birliği eski başkanı Yusuf Gürsoy, 3P Reklam Ajansı CEO'su Mehmet Akif Ebiçlioğlu, sinema tv reklam Yönetmen/yapımcısı Sena Merter, TRT İstanbul Radyosu Müdürü Ali Fuat Gülmez’in katıldığı toplantıda sektörün görüş ve önerileri alındı.

Sektörün gereksinim duyduğu elemanların mezun olduğu iletişim programlarının kalitesinin yükseltilmesi ve Avrupa Yükseköğretim alanı yeterlilikler çerçevesi ile  uyumlu hale getirilmesi için yapılması gereken güncellemeler üzerinde görüş alışverişi yapıldı.

 

İLAD İletişim Araştırmaları Derneği, iletişim programlarının akreditasyonu konusunda Yükseköğretim Kalite Kurulunun verdiği Kalite Değerlendirme Tescil Belgesi sahibi ulusal bir kalite güvence kuruluşudur.