İLAD 18. Kurum Bilgilendirme Çalıştayı Tunceli’de yapıldı

Munzur Üniversitesinde 19-21 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen 31.  İLDEK İletişim Fakülteleri Dekanları Konseyi toplantısında  İLAD Kurum Bilgilendirme Çalıştayı İLAD Başkanı Prof.Dr. Aysel Aziz ve İLAD Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Nalan Büker tarafından gerçekleştirildi
Tunceli’de düzenlenen toplantıya Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak da katıldı ve iletişim fakültesi dekanlarına, Munzur Üniversitesi akademik ve idari personeline ve öğrencilere, “Kalite Güvence Sistemleri ve Akreditasyon” konusunda bir sunum yaptı.

Sunumunda YÖKAK’ın gelecek hedeflerinden bahseden Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, Kurumsal Akreditasyona sahip üniversite sayısının 53 olduğunu, 2027 yılına kadar tüm üniversiteleri Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamına almak için çaba gösterdiklerini, program akreditasyonu sayısının ise bin 407 olduğunu aktardı.

Türk yükseköğretim sistemi açısından bu sayının çok daha yukarılara çıkmasının önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kocabıçak, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logolu mezuniyet belgeleri hakkında da bilgilendirmeler yaptı.

YÖKAK’ın  2025 yılında uluslararası akreditasyon veren bir kurum olması için yapılan çalışmaları özetleyen Kocabıçak, “Bu çalışmaların önümüzdeki süreçte başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve kültür coğrafyamız olmak üzere dünya genelinde yükseköğretimde kalite kültürümüzü görünür kılmaya büyük katkısı olacaktır” dedi.

YÖKAK tarafından kalite güvencesi alanında yapılan çalışmalarla Kurumsal Akreditasyon alan üniversitelerin artık uluslararası çatı kuruluşların veri tabanlarında listelendiğini ifade eden Başkan Kocabıçak, bu gelişmenin diplomaların uluslararası alanda da görünürlüğünü önemli ölçüde arttıracağını söyledi.

YÖKAK’ın üniversitelere yönelik yapacağı bölgesel eğitim toplantıları ve değerlendirici eğitimleri konularında bilgiler veren Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, YÖKAK’ın ve üniversitelerin kalite güvence sistemlerinin dijital dönüşüm süreçlerinde YÖKAK’ın vereceği katkıları anlattı.

Çalıştayın ikinci gününde gerçekleştirilen İLAD 18. Kurum bilgilendirme çalıştayında İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz İLAD’ın akreditasyon çalışmaları konusunda toplantıya katılan dekan ve fakülte temsilcilerini bilgilendirdi. İLAD Yönetim Kurulu üyesi Prof.Dr. Nalan Büker de iletişim programlarının İLAD’a başvurduktan sonra hazırlardıkları kapsamlı Özdeğerlendirme Raporu’nun hazırlanmasına ilişkin ve bu rapordan neler beklendiğine ilişkin katılımcıları bilgilendirdi.

Çalıştay’ı katılan 27 dekan ve kurum temsilcisilerine Katılım Sertifikaları  Prof. Dr. Aysel Aziz tarafından takdim edildi.

İLAD İletişim Araştırmaları Derneği, iletişim programlarının akreditasyonu konusunda Yükseköğretim Kalite Kurulunun verdiği Kalite Değerlendirme Tescil Belgesi sahibi ulusal bir kalite güvence kuruluşudur.