İLAD’ın 11. Kurum Bilgilendirme Çalıştayı uluslararası nitelik kazandı

2022-2023 akreditasyon döneminde İLAD’a akreditasyon başvurusunda bulunmayı planlayan programların yöneticilerini bilgilendirme amacıyla düzenlenen 11. Kurum Bilgilendirme Çalıştayı, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Muhammed Yasir Göz ve KKTC’den Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ile Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesinin iletişim programlarını yürüten yönetici ve öğretim üyelerinin katılımıyla uluslararası bir nitelik kazandı. 05.02.2022 tarihinde çevrimiçi ortamda yapılan çalıştaya 17 üniversiteden 78 akademisyen katıldı. İLAD’a değerlendirme ve akreditasyon hizmeti almak için başvurmayı düşünen kurumların temsilcileri İLAD Akreditasyonu ve kalite süreçleri hakkında bilgilendirildiler.


Çalıştayda İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz, İLEDAK Başkanı Prof. Dr. Sacide Vural, İLEDAK üyesi Prof. Dr. Senem Duruel Erkılıç, İLAD/İLEDAK Ölçütler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Timisi ve İLAD/İLEDAK Ölçütler Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Deniz Yenğin tüm gün süren çalıştayta yaptıkları sunumlarla sürece ilişkin bilgileri katılımcılar ile paylaştılar. Katılımcılara Çalışytay sonunda Katılım Sertifikaları verildi.


İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz,  kurum temsilcilerine  İLAD ve İLEDAK hakkında bilgi verdi ve bugün kadar yapılan akreditasyon çalışmalarını anlattı. İLEDAK üyesi Prof. Dr. Senem Duruel Erkılıç,  İLAD’a başvuran kuruluşların akreditasyon aşamasında yaşadıklar süreci özetledi.  İLAD/İLEDAK Ölçütler Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Deniz Yenğin, İLAD’ın ölçütlerini anlattı.  İLEDAK Başkanı Prof. Dr. Sacide Vural, Özdeğerlendirme Raporu’nun nasıl doldurulması gerektiği konusunda katılımcıları aydınlattı. İLAD/İLEDAK Ölçütler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Timisi, İLAD Etik Kurallarına, kurumsal ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin bilgi verdi.İLAD İletişim Araştırmaları Derneği, iletişim programlarının akreditasyonu konusunda Yükseköğretim Kalite Kurulunun verdiği Kalite Değerlendirme Tescil Belgesi sahibi ulusal bir kalite güvence kuruluşudur.