Güncel
İLAD 15. Kurum Bilgilendirme Çalıştayı
15. İLAD Kurum Bilgilendirme Çalıştayı, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.
İLAD 2023 yılı akreditasyon takvimi ve bedelleri belirlendi
İletişim programı yürüten yükseköğretim kurumlarının, 2023 yılında akreditasyon başvurusu yapmak istediği programları İLAD’a bildirmeleri için son gün 01 Mart 2023
İLAD, 2 programa 5 yıl, 1 programa da 2 yıl için akreditasyon verdi
İLAD İletişim Araştırmaları Derneğine, 2022 yılında genel değerlendirme başvurusunda bulunan Haliç, Uluslararası Kıbrıs ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitelerinin programları yapılan değerlendirme sonucu İLAD akreditasyonu aldılar.
İLAD 14. Kurum Bilgilendirme Çalıştayı 2 Aralık Cuma günü düzenlendi
İLAD 14. Kurum Bilgilendirme Çalıştayına Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Yağcı, akreditasyona başvuran programların bölüm başkanları ve öğretim üyeleri katıldılar.
İLAD 2022 yılı akreditasyon takvimi ve bedelleri belirlendi.
İletişim programı yürüten yükseköğretim kurumlarının, 2023 yılında akreditasyon başvurusu yapmak istediği programları İLAD’a bildirmeleri için son gün 01 Mart 2023
15. Değerlendirici Eğitimi Çalıştayına 47 ekip üyesi katıldı
İLEDAK’ın 2022 dönemi genel değerlendirme ve ara değerlendirme ekiplerinde yer alan ekip üyelerine yönelik çalıştay 22 Ekim Cumartesi günü yapıldı
İLAD 14. Değerlendirici Eğitimi Çalıştayı 41 öğretim üyesinin katılımıyla yapıldı.
30 Temmuz Cumartesi günü yapılan çalıştayda İLAD’ın Değerlendirme Ölçütleri ve akreditasyon sürecinin aşamaları hakkında eğitim verildi.
İLAD 2. Öğrenci Değerlendirici Eğitim Çalıştayı katılımcıları sertifikalarını aldılar
İLAD’ın iletişim alanında yürüttüğü akreditasyon çalışmalarında öğrenci değerlendirici olarak görev alacak öğrencilere İLAD’ın akreditasyon süreçleri konusunda eğitim verilmesi amacıyla düzenlenen 2. İLAD Öğrenci Değerlendirici Eğitimi Çalıştayı 25.06.2022 tarihinde çevrimiçi olarak düzenlendi. Çalıştay, 41 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.
İLAD 13. Kurum Bilgilendirme Çalıştayı 72 öğretim üyesinin katılımıyla yapıldı
2022-2023 Akreditasyon döneminde İLAD’a akreditasyon için başvuruda bulunan 21 üniversiteden 51 programı temsilen dekanların, dekan yardımcılarının, ilgili bölüm başkanlarının ve akreditasyon temsilcilerinin katıldığı 13. İLAD Kurum Bilgilendirme Çalıştayı 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü çevrimiçi olarak yapıldı.
YÖKAK İzleme Yetkilisi Prof. Dr. Orhan İçöz İLAD’a izleme ziyareti gerçekleştirdi
İLAD yükseköğretim kurumlarındaki iletişim programlarını değerlendirilerek akredite ediyor ama kendisi de diğer akreditasyon kuruluşları gibi YÖKAK tarafından titizlikle izleniyor.
30. İletişim Fakültesi Dekanları Konseyi Toplantısında İLAD Kurum Bilgilendirme Çalıştayı
30. İLDEK İletişim Fakültesi Dekanları Konseyi 12 - 14 Mayıs tarihlerinde Süleyman Demirel Üniversitesi Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezinde toplandı. Dekanlar ve dekan temsilcilerinin sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Aziz, akreditasyon süreci ve ölçütlere ilişkin gözlenen yetersizlikler hakkında iletişim fakültesi dekanlarını bilgilendirdi.
İLAD, 6 iletişim programına 5 yıllık, 5 iletişim programına 2 yıllık akreditasyon verdi
İLAD, 2 üniversiteden 6 programa 5 yıllık akreditasyon verilmesini kararlaştırdı. Üç üniversiteden 5 iletişim programı da 2 yıl sonra ara ziyaret ile yeniden değerlendirilmek üzere akredite edildiler. Genel Değerlendirme için başvuruda bulunan 4 iletişim programı ise akreditasyon alamadı.
İLAD VE TÜHİD Paydaşlık toplantısı geniş katılımla yapıldı
Türkiye Halkla İlişkiler Derneği ile Paydaşlık toplantısında, sektördeki geiişmeler ve bu gelişmelerin öğretim programlarına yansıtılması görüşüldü.
İLAD, 3 programa 3 yıl, 3 programa da 2 yıl için akreditasyon verdi
İLAD İletişim Araştırmaları Derneğine, 2021 yılında ara değerlendirme başvurusunda bulunan Mersin, Çukurova ve İzmir Ekonomi Üniversitelerinin 3 iletişim programı, 2 yıllık akreditasyon sürelerine ilave olarak 3 yıl daha akredite edildiler. Böylece akreditasyon süreleri 5 yıla tamamlanmış oldu. Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesinin Halkla İlişkiler ve Reklamcılık programı ile Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesinin Halkla İlişkiler ve Reklamcılık programı ve Televizyon haberciliği ve Programcılığı programı 2 yıl sonra ara ziyaret yapılması koşulu ile 14.03.2022 tarihinden itibaren geçerli olarak 2 yıl süreli İLAD akreditasyonu aldılar.
İLAD’ın 11. Kurum Bilgilendirme Çalıştayı uluslararası nitelik kazandı
Bosna Hersek, KKTC ve Türkiye’den toplam 18 üniversitenin 78 akademisyeni İLAD kurum bilgilendirme çalıştayına katılarak akreditasyon başvuruları ile ilgili bilgi edindiler.
İLAD, 12 programa 3 yıllık akreditasyon verdi
Ara değerlendirme için başvuran 12 iletişim programı, toplam 5 yıllık akreditasyona hak kazanmış oldular. İLAD bugüne kadar 20 programa 5 yıllık akreditasyon vermiş oldu.
İLAD’ın akreditasyon yetkisi 5 yıl uzatıldı
YÖKAK Yükseköğretim Kalite Kurulu, İLAD İletişim Araştırmaları Derneğini, yükseköğretim kurumlarındaki iletişim programlarının akreditasyonu için yetkilendiren “Kalite Değerlendirme Tescil Belgesi”nin süresini 5 yıl uzattı.
İLAD 2022 yılı akreditasyon takvimi ve bedelleri belirlendi.
İletişim programı yürüten yükseköğretim kurumlarının, 2022 yılında akreditasyon başvurusu yapmak istediği programları İLAD’a bildirmeleri için son gün 01 Mart 2022 olarak belirlendi
İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz YÖKAK tarafından düzenlenen Kalite Komisyonları Eğitimi Çalıştayına katıldı
YÖKAK tarafından 25 ve 30 Kasım 2021 tarihlerinde düzenlenen Kalite Komisyonları Eğitimi’ Çalıştayına Türkiye’deki her bir üniversiteden beş öğretim üyesi katıldı.
İLAD 13. Değerlendirici Eğitimi Çalıştayı 44 kişinin katılımıyla yapıldı
İletişim alanına ait programların akreditasyon süreçlerinde değerlendirici olarak görevlendirilen ekip üyeleri ile yapılan çevrimiçi 13. Değerlendici Eğitimi Çalıştayına 44 değerlendici katıldı.
İletişim Dekanları Konseyi toplantısında İLAD Kurum Bilgilendirme Çalıştayı
29. İLDEK toplantısının 2. gününde İLAD ve İLEDAK Başkanları, akreditasyon süreci ve ölçütler ile genel olarak gözlenen yetersizlikler konularında iletişim fakültelerinin dekanlarını bilgilendirdiler.
İLAD 2020 Tematik Analiz Raporu yayınlandı
Yükseköğretimde iletişim programların iyileştirilmesi ve zenginleştirilmesi için rapordaki analiz ve görüşlerle ilgili olarak paydaş kurumlardan, dekanlardan ve değerlendiricilerden görüş ve önerileri istendi.
İLAD 9. Kurumsal Bilgilendirme Çalıştayı 92 öğretim üyesinin katılımıyla yapıldı
2020-2021 Akreditasyon döneminde İLAD’a akreditasyon için başvuruda bulunan 15 üniversiteden 33 programı temsilen dekanların, dekan yardımcılarının, ilgili bölüm başkanlarının ve akreditasyon temsilcilerinin katıldığı 9. İLAD Kurum Bilgilendirme Çalıştayı 15 Haziran 2021 tarihinde çevrimiçi olarak yapıldı.
İLAD 1. Öğrenci Değerlendirici Eğitim Çalıştayı Uluslararası Gerçekleşti
Çevrimiçi olarak yapılan çalıştaya Azerbaycan, KKTC ve Türkiye’den 13 Üniversitenin iletişim fakültelerinden lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde 42 öğrenci katıldı
İLAD 16 iletişim programını daha akredite etti
Atatürk Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültelerinden 16 programın Genel Değerlendirmeleri tamamlandı.
YÖKAK’tan İLAD’a izleme ziyareti
YÖKAK İzleme Yetkilisi Prof.Dr.Figen Çizmeci Şenel İLAD’a yıllık olağan izleme ziyaretini yaptı.
12. İLAD Değerlendirici Eğitimi Çalıştayı 6 Mart günü yapıldı
İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz, İLEDAK başkanı Prof. Dr. Sacide Vural, İLEDAK üyesi Prof.Dr. Senem Duruel Erkılıç ve İLAD Ölçütler Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Nilüfer Timisi, katılımcı iletişim fakültesi dekanları ve öğretim üyeleri ile sektör temsilcilerini bilgilendirdi.
İLAD 8 programın ara değerlendirmesini tamamladı
Bahçeşehir Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Uluslararası Kıbrıs Üniversiteleri İletişim Fakültelerinden 8 programın 2020 Ara Değerlendirmeleri ile ilgili İLEDAK tarafından alınan kararlar İLAD tarafından görüşülerek onaylandı. Programların akreditasyon süreleri uzatıldı.
İLAD 8. Kurum Bilgilendirme Çalıştayı
Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesinde çevrimiçi olarak gerçekleşen çalıştaya katılan dekan Prof. Dr. Özcan Yağcı ve öğretim üyeleri İLAD ölçütleri ile ilgili bilgilendirildiler.
İLAD 11. Değerlendirici Eğitim Çalıştayı 32 kişinin katılımıyla yapıldı
İLAD’ın genel değerlendirme ekiplerinde yer alan ekip üyelerine çevrimiçi değerlendirme ve akreditasyon eğitimi ile ilgili sunumların yapıldığı 11. Değerlendirici Eğitimi Çalıştayı 17 Ocak 2021 Pazar günü yapıldı. 32 değerlendirici ekip üyesinin katılımı ile gerçekleştirilen ve 2 oturum halinde 3,5 saat süren çalıştay Zoom üzerinden düzenlendi.
İLAD/İLEDAK 7. Kurum Bilgilendirme Çalıştayı 2 Ocak 2021 günü gerçekleştirildi.
7. Kurum Bilgilendirme Çalıştayında, kurumların iletişim eğitiminde kalitenin yükseltilmesi için dikkat edeceği konular, yapılması gereken iyileştirmeler ve akademik hedefleri ile ders içeriklerinin uyumu, akademik kadronun yapısında aranan özellikler; gibi konularda bilgilendirmeler yapıldı.
İLAD 2021 yılı akreditasyon takvimi ve bedelleri belirlendi.
İletişim programı yürüten yükseköğretim kurumlarının, 2021 yılında akreditasyon başvurusu yapmak istediği programları İLAD’a bildirmeleri için son gün 02 Mart 2021 olarak belirlendi
İLAD/İLEDAK 10. Değerlendirici Eğitimi Çalıştayı çevrimiçi ortamda düzenlendi.
İLAD, iletişim alanına ait programların akreditasyon süreçlerinde değerlendirici olarak görevlendirilen ekip üyeleri ile çevrimiçi 10. Değerlendici Eğitim Çalıştayını Zoom üzerinden düzenlendi.
İLAD/İLEDAK 6. Kurum Bilgilendirme Çalıştayı düzenlendi
İLAD/İLEDAK 6. Kurum Bilgilendirme Çalıştayı 17.10.2020 tarihinde İLAD’a Ara Değerlendirme başvurusu yapan kurumların temsilcilerine, sürecin çevrimiçi işleyişi hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlendi.
İLEDAK Başkanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu’nun makalesi “Covid-19: Vaatler ve Riskler - Bir Deneme” CEENQA’nın bülteninde yayınlandı
İLEDAK Başkanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu’nun pandemi nedeniyle zorunlu hale gelen uzaktan eğitim üzerine kaleme aldığı makale “Covid-19: Vaatler ve Riskler - Bir Deneme”, İLAD’ın da tam üyesi olduğu CEENQA’nın (Orta ve Doğu Avrupa Kalite Değerlendirme Kuruluşları Ağı) bülteninde yayınlandı.
İLAD, COVİD-19 pandemisi için DAUY yönergesinde değişiklik yaptı
İLAD Yönetim Kurulu 22 Ağustos 2020 tarihli toplantısında, İLEDAK’ın Genel ve Ara Değerlendirme için oluşturacağı ekiplerin, pandemi sürecinde ve saha ziyaretlerinde izlenecek yöntemlerle ilgili Değerlendirme Akreditasyon Uygulama Esasları Yönergesi’nde (DAUY) değişiklik yapılmasını kararlaştırdı. Yönergede yapılan yeni düzenlemeye göre, ekiplerin kurumlara yaptığı saha ziyaretini zorlaştıran olağanüstü koşullarda (pandemi, doğal afetler gibi) ekip üyeleri, kurumun ve programın yöneticileri, öğrencileri ve ilgili kişileri ile çevrimiçi görüşmeler yolu ile çalışmalarını gerçekleştirebilecekler.
Covid-19 günlerinde Sertifika Sevinci
İLAD Akreditasyon Sertifikasını alan Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Programı öğretim üyeleri, maskeli ‘korona günleri’ fotoğrafı ile mutluluklarını paylaştı.
İLAD’ın Covid-19 pandemisi döneminde akreditasyona ilişkin kararları
Genel Değerlendirme başvurusu yapmış bulunan programların ÖDR’lerini hazırlamaları istenecek ancak bu hazırlık sırasında kurumların ve programların, uzaktan erişimle ulaşılamayacak/bulunamayacak kanıtlar, dosyalar ve transkriptler gibi belgelerinin, saha ziyaretleri sırasında gösterilmesi için gerekli esneklik sağlanacaktır.
İLAD, 2019 - 2020 döneminde 8 üniversiteden 15 iletişim lisans programını akredite etti.
Mersin, Üsküdar, Galatasaray, İstanbul, Maltepe, Ege, Çukurova ve İzmir Ekonomi Üniversitelerinden 15 lisans programı tarafından hazırlanan özdeğerlendirme raporları İLEDAK İletişim Eğitimi Değerlendirme Akreditayon Kurulunca incelendi ve akredite edilmeleri uygun bulundu.
İLAD’ın akreditasyon yetkisi yenilendi.
YÖKAK Yükseköğretim Kalite Kurulu İLAD İletişim Araştırmaları Derneğinin yükseköğretimde iletişim alanında yükseköğretim programlarının akreditasyon yapmasına ilişkin yetki belgesini yineledi.
İLAD İletişim Araştırmaları Derneği, CEENQA üyeliğine kabul edildi
İLAD, uluslararası ölçekte yüksek öğretimde kalite standartları ve kalitenin arttırılması için çalışan Orta ve Doğu Avrupa Yükseköğretimde Kalite Güvence Kuruluşları Ağı olan CEENQA’ya tam üye olarak kabul edildi.
İLAD 2020 yılı akreditasyon takvimi ve bedelleri belirlendi.
İletişim programı yürüten yükseköğretim kurumlarının, 2020 yılında akreditasyon başvurusu yapmak istediği programları İLAD’a bildirmeleri için son gün 02 Mart 2020 olarak belirlendi
’İLAD’ bir Garanti Markası olarak tescil edildi
İLAD tarafından akredite edilen iletişim lisans programları, artık eğitim öğretim kalitelerini garanti eden İLAD Garanti Markası’nı tüm yazılı görsel ve işitsel mecralarında kullanabilecekler
9. Değerlendirici Eğitimi Çalıştayı, Medipol Üniversitesi’nde düzenlendi.
9. İLAD Değerlendirici Eğitimi Çalıştayı Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi evsahipliğinde 16 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da yapıldı.
Sakarya Üniversitesi’nde Akreditasyon Sertifikası Töreni
Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık programının akreditasyon sertifikası, İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz tarafından törenle verildi.
Yaşar Üniversitesi’nde Akreditasyon Sertifikası Töreni düzenlendi
İLAD tarafından akredite edilen Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesinin üç programına akreditasyon belgeleri İLAD Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz tarafından verildi.
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde İLAD Akreditasyon Sertifika töreni
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Programı törenle İLAD Akreditasyon Sertifikasını aldı
İLAD Akreditasyon Sertifikası töreni İstanbul Aydın Üniversitesinde yapıldı
İLAD Akreditasyon Sertifikası törenle İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programına verildi
5. Kurum Eğitimi Çalıştayı Tirebolu’da yapıldı
İLDEK İletişim Fakülteleri Dekanlar Konseyi’nde iletişim alanındaki akreditasyon çalışmaları konusunda dekanları bilgilendirmek üzere İLAD 5. Kurumsal Eğitim Çalıştayı’nı düzenledi.
İLAD Akreditasyon Kararı
İLAD, Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesine bağlı Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Programı için akreditasyon kararı verdi.
İLAD İletişim Araştırmaları Derneği, iletişim programlarının akreditasyonu konusunda Yükseköğretim Kalite Kurulunun verdiği Kalite Değerlendirme Tescil Belgesi sahibi ulusal bir kalite güvence kuruluşudur.